دوشنبه ٠٧ بهمن ١٣٩٨ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 476445
صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

در مورد ماسکهای تنفسی چه میدانید؟

توزیع ماسک تنفسی در معاونت بهداشت

با توجه به شرایط ویژه هوای شهر تهران در چند روز اخیر و کاهش کیفیت هوا تا حد ناسالم برای تمامی گروهای سنی، مهندس مهدی کمری کارشناس بهداشت هوای معاونت بهداشت در خصوص ماسکهای تنفسی توزیع شده و نحوه استفاده از این ماسک ها گفت:

به منظور کاهش میزان مواجهه با آلودگی هوا، گروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اقدام به توزیع ماسک تنفسی مناسب جهت پرسنل این معاونت نمود.

ماسکهای توزیع شده از نوع  FFP2 می باشند که از مناسب ترین نوع ماسک در این شرایط می باشند. به منظور شناسایی این نوع ماسک ها باید بر روی ماسک خریداری شده نام کارخانه سازنده،  تاییدیه اروپا  (علامت CE) و استاندارد EN-149:2001  و کلاس ماسک مورد استفاده (به عنوان مثال FFP2) لحاظ شده باشد.

مصرف کننده باید از جهت مناسب بودن و قرار گرفتن کامل ماسک بر روی دهان و بینی به طوری که هیچ نفوذی از اطراف نداشته باشد، مطمئن شود و آن را از لحاظ مناسب بودن اندازه و پوشش کامل بینی و دهان و تنفس بدون نشت از اطراف چک نماید. با توجه به شرایط اقلیمی و نوع کاربری ماسک برخی تمهیدات مثل کلیپس بالای ماسک برای فیکس شدن و محکم شدن روی صورت و دریچه روی ماسک تنفسی برای راحتی بیشتر مصرف کننده بخصوص در محیط های گرم و مرطوب می باشد.

 افراد دارای بیماریهای قلبی و ریوی مزمن افراد مسن، و زنان باردار میبایست در این شرایط از فعالیت در فضای آزاد اجتناب کنند و اگر مجبور به فعالیت در محیط بیرون برای چندین ساعت هستند از ماسک مناسب استفاده نمایند. در زمان استفاده از ماسک اگر فرد احساس ناراحتی کرد می تواند برای چند لحظه ماسک را برداشته و دوباره استفاده کنند. افراد مسن، باردار و افراد با بیماریهای قلبی و تنفسی که دارای مشکل تنفسی هستند، جهت استفاده از ماسک باید با پزشک خود مشورت نمایند.

زنانی که در ماه دوم و سوم بارداری هستند که حجم ریه آنها کاهش یافته یا تنفسشان مشکل دارد اگر در استفاده از ماسک احساس ناراحتی می کنند، نباید از ماسک استفاده نمایند یا با پزشک خود در این زمینه مشورت کنند.

ماسکهای FFP2 که در حال حاضر در دسترس می باشند برای استفاده کودکان طراحی نشده اند. جهت موثر بودن کارایی، این ماسک ها باید به طور کامل در تمام مدت بر روی صورت بدون هیچ نفوذی از اطراف قرار گیرند که این امر برای کودکان مشکل می باشد. علاوه بر این کودکان در هنگام استفاده از ماسک احساس ناراحتی می کنند و آنرا از روی صورت برداشته که باعث عدم کارایی مناسب آن برای آنها می شود. ولی در نهایت، توصیه احتیاطی برای کودکان کاهش زمان فعالیت بدنی در محیط آزاد در شاخص بالاتر از 100 و اجتناب از فعالیت در محیط آزاد در شاخص بالاتر از 150می باشد.

از ماسک می­توان تا زمانی که کثیف و تغییر شکل نداده و تنفس با آن سخت نشده استفاده نمود و نمی­توان از یک ماسک به صورت مشترك استفاده کرد.

ماسک های نرمال جراحی می توانند بینی و دهان فرد را در برابر مواد محرك هوا محافظت کنند ولی در برابر فیلتر و جداسازی ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون به هبچ عنوان موثر نمی باشند. افراد مبتلا به عفونت تنفسی حاد ممکن است مایل به پوشیدن ماسک جراحی برای جلوگیری از گسترش عفونت باشند و یا فرد برای مدت زمان کوتاه که در مواجهه اجتناب ناپذیر با هوای آلوده بیرون مثل ایستگاه BRT و یا حمل و نقل عمومی و مترو هستند، از این نوع ماسک استفاده نمایند.


١٥:٠٨ - شنبه ٩ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٥٦٦٧    /    تعداد نمایش : ٣٢١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - تقاطع خیابان حافظ و خیابان جمهوری اسلامی- طبقه پنجم-معاونت امور بهداشتی

تلفن : 66729531 - 021
پست الکترونیک : doh.feedback@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.