دوشنبه ١٦ تير ١٣٩٩ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 499390
صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش اقدامات روز جهانی کاهش خطرات بلایای طبیعی

سالانه 300-250 میلیارد دلار خسارات اقتصادی ناشی از زلزله، طوفان، سیل و سونامی می باشد که تا سال 2030 به 415 میلیون دلار خواهد رسید . این در حالی است که 6 میلیارد هزینه کردن به منظور پیشگیری، کاهش آسیب و آمادگی می تواند 360 میلیارد دلار کاهش هزینه، به دنبال داشته باشد

در 21 دسامبر 2009 مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز 13 اکتبر را رسما بعنوان روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی اعلام نمود. نهضت دفتر برای کاهش خطر بلایا با عنوان "سندای هفت" بر هفت هدف سند چهارچوب سندای متمرکز است .این نهضت می کوشد موجی از آگاهی درباره اقدامات اتخاذ شده برای کاهش اثرات بلایای طبیعی را خلق کند.

در همین راستا، مجمع سازمان ملل متحد "کاهش آسیب ناشی از بلایا بر روی زیر ساخت های حیاتی و قطع خدمات اساسی  را خط مشی روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی 2019  معرفی نموده است.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی بعنوان یکی از متولیان تامین و حفظ و ارتقای سلامت جامعه با اجرای برنامه ارزیابی و آموزش آمادگی خانوار در برابر بلایا DART توجه ویژه ای به پیشگیری و کاهش آسیب پذیری در برابر مخاطرات طبیعی و انسان ساخت با تاکید به نقش محوری مردم داشته و به مناسبت بزرگداشت این روز و در راستای ارتقای آمادگی عملکردی کارکنان و عموم مردم در برابر بلایای طبیعی در سطح مراکز و شبکه های بهداشت درمان تحت پوشش اقدام به برنامه ریزی و اجرای فعالیتهایی  از قبیل برگزاری کمپین مهر و سلامت، برگزاری تمرین  های دور میزی، برگزاری تمرین تخلیه ایمن در شرایط اضطرار، تمرین تئوری و عملی اطفای حریق، آموزش تئوری و عملی  اطفای حریق در مدارس، برگزاری تمرین برپایی چادر امداد، آموزش های  درون  و برون بخشی در حوزه مدیریت خطر بلایا، انجام برنامه های مشترک با سازمان های برون بخش مرتبط نمود.

 

همچنین از دیگر اقدامات انجام شده به مناسبت بزرگداشت روز جهانی کاهش خطر بلایا تهیه و نصب بنر، پلاکارد و اطلاعیه های آموزشی ، پخش کلیپ آموزشی در خصوص آمادگی در برابر زلزله در مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش و آموزشگاه های اصناف، درج شعار و مضامین آمادگی در برابر بلایای سال2019 در سربرگ نامه های اداری و وبسایت، خرید تجهیزات مورد نیاز و اقدامات کاهش آسیب پذیری غیر سازه ای  مانند نصب برچسب شیشه، مهارکردن کمد ها و وسایل اداری در تعدادی از واحدهای بهداشتی بود.

از مهمترین فعالیتهای انجام شده برگزاری کمپین مهر و سلامت بود، در این کمپین که توسط گروه مدیریت خطر بلایا و سازمان مدیریت بحران منطقه 8 شهرداری تهران و با همکاری سازمان های آتش نشانی و هلال احمر انجام گرفت، فعالیت هایی از قبیل:  اطلاع رسانی پیام های آموزشی پیشگیری و آمادگی در برابر بلایا از طریق برپایی رادیو " ایمنی و بحران "، برگزاری مسابقات نقاشی و مارو پله با موضوعات بهداشت و ایمنی ، برگزاری مسابقات برپایی چادر هلال احمر جهت نیروهای دوام و جمعیت عمومی، برگزاری مسابقه خاطره گویی سالمندان با موضوعات مرتبط با مخاطرات، نمایش و آموزش نقاط امن و نا ایمن در منزل با استفاده از ماکت خانه ایمن من، آموزش اطفای حریق انجام گرفت.

همچنین تمرین تخلیه ایمن در شرایط اضطرار برگزاری برگزار شد. در این تمرین، کارکردهایی از قبیل پناهگیری در زمان وقوع زلزله، اعلام هشدار سریع جهت تخلیه مرکز، کمک به مصدومین و آسیب دیدگان حین تخلیه، کمک به گروه آسیب پذیر حین تخلیه، قطع تاسیسات آب و برق و گاز در هنگام خروج از ساختمان، تجمع در محل ایمن، فعال نمودن چارت ICS در راستای افزایش سطح آمادگی کارکنان مورد تمرین قرار گرفت.  

 


٠٩:٠٥ - شنبه ١١ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤٥٩٩    /    تعداد نمایش : ٨٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - تقاطع خیابان حافظ و خیابان جمهوری اسلامی- طبقه پنجم-معاونت امور بهداشتی

تلفن : 66729531 - 021
پست الکترونیک : doh.feedback@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.