جمعه ٢٤ آبان ١٣٩٨ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 464899
صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

شایع ترین بیماری های متابولیک موالید ایرانی در بدو تولد شناسایی می شود

غربالگری نوزادان با تجهیزات و دانش متخصصان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: غربالگری در مرحله پایلوت امکان دستیابی به اطلاعات ارزشمندی از جمله شناسایی شایع ترین بیماری های متابولیک در موالید ایرانی را فراهم می کند.

دکتر شهنام عرشی از آزمایشگاه غربالگری اختلالات متابولیک در بدو تولد با هدف بررسی روند اجرای این طرح کشوری بازدید کرد.

دکتر عرشی در جریان این بازدید با اشاره به این که در حال حاضر بیش از دو سال است که برنامه غربالگری نوزادان از نظر بیماریهای متابولیک ارثی در محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی انجام می شود، از تجربه ارزشمند این دانشگاه  در راستای اجرای این طرح  ملی خبر داد.

وی با بیان این که دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می تواند به عنوان دانشگاه مرجع تجربیات علمی و اجرایی خود را در اختیار سایر دانشگاهها قرار دهد، به مواردی نظیر شناسایی شایع ترین بیماریهای متابولیک در کشور در قومیت های مختلف و بومی اشاره کرد.

هزینه در حوزه بهداشت سرمایه گذاری است

دکتر عرشی با تاکید بر لزوم عمق بخشی به برنامه های غربالگری اهمیت اطلاع رسانی، تبلیغات و تهیه بروشور و پمفلت را به منظور توجه بیش از پیش خانواده ها به موضوع پیشگیری مورد توجه قرار داد.

وی گفت: از شروع اجرای این طرح تاکنون حدود ۹ هزارو ۵۰۰ نوزاد مورد غربالگری  و آنالیز قرار گرفته اند که از این تعداد ۳۷ نمونه مشکوک جهت تشخیص قطعی  و درمان به مراکز مربوطه ارجاع داده شده اند.

معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به افزایش اجرای برنامه های کنترل وپیشگیری از بیماری های غیر واگیر گفت: حوزه بهداشت حوزه هزینه کرد است، هر هزینه ای در این حوزه سرمایه گذاری محسوب می شود؛ تولد نوزاد سالم امری مهم و تاثیر گذار در آینده کشوراست که دستیابی به این مهم نیازمند توجه و سرمایه گذاری در امر بهداشت است.

دکتر وحیدی رییس دانشکده داروسازی نیز در این نشست با  اشاره به راه اندازی آزمایشگاه غربالگری اختلالات متابولیک در بدو تولد از خدمات  منحصر به فرد این مرکز خبر داد و گفت: در حال حاضر این آزمایشگاه قادر به ارائه خدمات غربالگری به مراکز متقاضی است.

غربالگری نوزادان در سراسر شبکه های بهداشتی کشور میسرمی شود

در ادامه این نشست دکتر فرزاد کبارفرد رییس آزمایشگاههای جامع تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتینیز با اشاره به تجربیات ارزشمند متخصصان دانشگاه  طی بیش از دوسالی که از راه اندازی آزمایشگاه غربالگری نوزادان می گذرد، گفت: این مرکز می تواند در زمینه شناسایی اختلالات متابولیک در نوزادان به عنوان مرکزی رفرانس عمل کند.

دکتر کبارفرد در ادامه از اخذ صلاحیت های لازم عملکرد این آزمایشگاه توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد و اظهار کرد: غربالگری اختلالات متابولیک نوزادان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با مشارکت آزمایشگاه غربالگری، شبکه های بهداشت تحت پوشش معاونت بهداشتی دانشگاه و بیمارستان کودکان مفید اجرا می شود.

وی افزود: در دپارتمان گروه غدد و متابولیسم بیمارستان کودکان مفید، به عنوان بیمارستان مرجع، مراحل تایید، تشخیص و درمان اختلالات متابولیک در نوزادان انجام می شود.

رییس آزمایشگاههای جامع تحقیقاتی دانشگاه با بیان این که آزمایشگاه غربالگری علاوه بر خدماتی که در سطح دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ارائه می دهد شبکه های شش گانه  بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران را نیز تحت پوشش نمونه های غربالگری نوزادان خود دارد این نوید را داد که در آینده ای نه چندان دور اجرای طرح غربالگری نوزادان در سراسر شبکه های بهداشتی کشور میسر شود.

به گفته دکتر کبارفرد در صورت اجرای طرح غربالگری موالید ایرانی در تمامی شبکه های بهداشتی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، که با گرفتن یک قطره خون از پاشنه پای نوزاد میسر می شود، این دانشگاه به جمعیتی بالغ بر ۸۰ درصد موالید ایرانی خدمات غربالگری ارائه خواهد داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیماریهای متابولیک نوزادان، بیماریهای بیوشیمیایی ارثی هستند که در آنها راه‌های سوخت و ساز مواد مختلف در بدن دچار اختلال می‌شود که عمدتاً به دلیل اختلال عملکرد یک آنزیم یا کوفاکتور آن و گاهی به دلیل اختلال در یک رسپتور، وسیله نقل و انتقال ماده، غشاء یا جزء ساختمانی است. اختلالات متابولیک مادرزادی می تواند اثرات جبران ناپذیری بر روی کیفیت زندگی افراد داشته باشد و حتی منجربه ایجاد ضایعات جبران ناپذیر از قبیل عقب افتادگی ذهنی و فیزیکی شده و در برخی موارد منجربه مرگ نوزادان شود . تشخیص این بیماریها در بدو تولد و سپس انجام اقدامات ساده ای مانند تنظیم رژیم غذایی می تواند ضایعات حاصل از این بیماریها را در اکثر موارد منتفی کرده و هزینه های هنگفتی را که بر بیمار و جامعه تحمیل می شود تعدیل کند.سرعت و دقت در انجام این آزمایشات از اهمیت بالایی برخوردار بوده و ارزش این تست در آن است که در طی یک هفته اول تولد صورت گرفته تا متخصصان مربوطه پس از اطلاع از نتایج آن بتوانند اقدامات پیشگیرانه خود را برای تنظیم رژیم غذایی و جلوگیری از ایجاد آسیب های برگشت ناپذیر بر روی نوزاد آغاز کنند.

 


٢٣:٢١ - سه شنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٨    /    عدد : ٧٦٥٩١    /    تعداد نمایش : ١٠٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - تقاطع خیابان حافظ و خیابان جمهوری اسلامی- طبقه پنجم-معاونت امور بهداشتی

تلفن : 66729531 - 021
پست الکترونیک : doh.feedback@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.