چهارشنبه ٠١ خرداد ١٣٩٨ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 435284
صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

اقدامات شاخص بهداشتی دانشگاه در ۴۰ سال اخیر؛ از اجرای برنامه‌های غربالگری تا راه‌اندازی آزمایشگاه کشت سل

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ۴۰ سال گذشته دستاوردهای فراوانی در زمینه‌های بهداشتی داشته است که از شاخص‌ترین آن‌ها می‌توان اجرای برنامه‌های غربالگری و راه‌اندازی آزمایشگاه کشت سل اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در چهل سال گذشته دستاوردهای فراوانی در زمینهٔ های بهداشتی داشته است. تأسیس مرکز سلامت کار در شهرک صنعتی عباس‌آباد پاکدشت توسط سلامت کار معاونت بهداشتی برای اولین بار در سطح کشور، اجرای برنامه کشوری جیوه کنترل و حذف جیوه در صنعت و بیمارستان‌ها توسط واحد سلامت کار از دستاوردهای بهداشتی مهم دانشگاه در طول دهه‌های اخیر بوده است.

افزایش آگاهی پزشکان در خصوص نسخه نویسی

در اوایل انقلاب عدم آگاهی کافی پزشکان در خصوص نسخه‌نویسی صحیح و باورهاي غلط مردم در خصوص بهبود درمان با بالا بودن تعداد اقلام دارويي افزايش تداخلات دارويي، بار اقتصادي و مالي و بروز عوارض جانبي ناخواسته دارويي شده بود اما درساهای اخير با نظارت سختگیرانه بر عملكرد واحدهای ستادي آمار ارسالي از مراكز محيطي واقعی‌تر شده است و حاصل پايش‌هاي مداوم معاونت بهداشتی دانشگاه، ارتقاء سطح آگاهي متشخصین امر و عملکرد مناسب كارشناسان دارويي منجر به كاهش ۹ درصدی ميانگين اقلام تجويزي پزشكان واحدهاي تابعه در سال ۱۳۹۵ شده است.

ادغام واكسيناسيون ب ث ژ در برنامه ایمن‌سازی کشوری (۱۳۶۳)، ادغام برنامه كنترل سل در نظام شبكه ( ۱۳۶۹)، اجراي استراتژي داتس (۱۳۷۴)، کاهش میزان بروز گزارش‌شده سل از ۱۴۰ به ۱۳ نفر در یک‌صد هزار نفر در کشور و ۱۱ نفر در صد هزار در دانشگاه، راه‌اندازی آزمایشگاه کشت سل در دانشگاه، شروع به کار آزمایشگاه مرجع اچ ای وی از سال ۱۳۹۴ (آزمایشگاه مرجع اچ ای وی در مرکز شهید جعفری شرق تهران کلیه مناطق شهید بهشتی و دانشگاه‌های قمر را پوشش می‌دهد)، کاهش میزان بروز موارد سرخک همگام با مرحله حذف، حذف موارد فلج اطفال، شروع تزریق واکسن پنتاوالان از آبان سال ۱۳۹۳ همگام با سایر دانشگاه‌ها، تجهیز و بهسازی دپوی واکسن در مراکز و شبکه‌های تحت پوشش طی ۳ سال اخیر، وارد شدن برنامه مالاریا از مرحله کنترل به مرحله حذف از سال ۱۳۸۷، اجرای درمان استاندارد سالک در شبکه‌های بهداشت و درمان تحت پوشش و راه‌اندازی ۱۰ مرکز درمان سالک و مجهز کردن ۴ مرکز درمان سالک به کرایوتراپی، نیز از دیگر دستاوردهای بهداشتی دانشگاه در منطقه تحت پوشش محسوب می‌شود.

همچنین پیرو ابلاغ وزارت در خصوص مرحله تکمیلی برنامه ریشه‌کنی فلج اطفال، با جایگزینی واکسن دو ظرفیتی به واکسن خوراکی سه‌ظرفیتی به‌صورت هماهنگ در ۱۵۴ کشور جهان از چهارم اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۵ تحت عنوان روز ملی سوئیچ، اقداماتی در خصوص برنامه سوئیچ واکسن پولیو خوراکی در معاونت بهداشتی دانشگاه انجام شد.

نظر به سیاست‌های جمعیتی کشور به‌منظور ارتقای نرخ باروری کلی، مشاوره جهت فرزند آوری در زنان واجد شرایط فرزند آوری در دستور کار این معاونت قرار گرفت و با برنامه‌ریزی صورت گرفته، در پایان سال ۱۳۹۶ این شاخص به ۸۳,۲۱ درصد رسید.

اجرای برنامه پیشگیری اچ آی وی

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برنامه پیشگیری از انتقال اچ ای وی از مادر به کودک از سال ۱۳۹۳ همگام با کشور ابتدا در مراکز منتخب (برنامه پیوند سلامت باروری واچ ای وي (PMTCT)) و از مهرماه سال ۱۳۹۵ در تمامی مراکز تحت پوشش اجرایی کرد.

از دیگر نقاط قوت معاونت بهداشت دانشگاه می‌توان به انجام طرح دیده‌وری ایدز و هپاتیت در زندان اوین که از سال ۱۳۹۵ انجام شد، اشاره کرد. طرح دیده‌وری ایدز در زندان خورین ورامین و زندان اوین و دماوند جهت ۶۵۰ زندانی در سال ۹۴ و۹۵، اجرای طرح اتوبوس ایدز با همکاری شهرداری تهران در سال ۹۴ و۹۵، تأسیس مراکز مشاوره و کاهش آسیب ویژه زنان آسیب‌پذیر و ارائه‌ خدمات لازم در آن، شروع به کار مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در بیمارستان مسیح از سال ۹۵ از جمله اقدامات معاونت بهداشتی دانشگاه در سال‌های اخیر بوده است.

وارنیش فلوراید تراپی دانش آموزان مقطع ابتدایی به‌صورت رایگان دو بار در طی سال تحصیلی از سال ۱۳۹۴ تاکنون، ارائه خدمات دهان و دندان پیشگیری سطح یک و دو با تعرفه گروه هدف برای دانش آموزان از سال ۱۳۷۷، وارنیش فلوراید تراپی کودکان مهدکودک در طی سال‌های ۹۰ و ۹۱، اجرای طرح ادغام بهداشت دهان و دندان (از سال ۷۴ تاکنون)، اجرای طرح سلامت دهان و دندان کودکان مهدکودک (۲ سال) و برنامه سلامت دهان و دندان دانش آموزان مقطع ابتدایی (از سال ۷۷ تاکنون) از اقدامات ویژه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.

افزايش دسترسي مردم روستاها به آب آشاميدني سالم پس از پیروزی انقلاب اسلامی به میزان ۱۰۰ درصد، پایش میکروبی آب آشامیدنی مصرفی عموم مردم با استقرار و تجهیز آزمایشگاه‌های آب در کلیه شبکه‌های بهداشت و درمان و ایجاد آزمایشگاه آب رفرانس منطقه‌ای در معاونت بهداشت دانشگاه و كاهش مصرف دخانيات در جامعه از طریق افزايش سطح آگاهي جامعه نسبت به مضرات استعمال دخانيات از طریق راه‌اندازی و تجهیز ۵ کلینیک مشاوره و ترک دخانیات و کاهش دسترسی به محصولات دخانی با اجرای قانون ملی کنترل استعمال مواد دخانی، ارتقاء کیفیت بازرسی از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن بین‌راهی و عمومی از طریق تجهیز بازرسان بهداشت محیط به دستگاه‌های پرتابل سنجش عوامل محیطی نیز جزو اقدامات ویژه چند سال اخیر است.

همچنین هم‌زمان با شروع برنامه تحول سلامت از سال ۱۳۹۳ و تأمین اعتبارات لازم، اقدامات لازم برای راه‌اندازی ۱۷ پایگاه در مناطق آسیب‌پذیر و حاشیه‌ای، ساخت ۱۸ خانه بهداشت، احداث و برنامه‌ریزی برای ساخت ۲۶ واحد ارائه‌دهنده خدمات در مناطق شهری و راه‌اندازی ۸ مرکز خدمات جامع سلامت و نیز ۲۰۱ پایگاه سلامت و تکمیل و گسترش شبکه در پایان سال ۱۳۹۵ در دانشگاه شهید بهشتی به‌صورت ۱۰۰ درصد پدید آمد.

اجرای برنامه‌های غربالگری فشارخون و دیابت در کشور

در خصوص بیماری‌های دیابت و فشارخون بالا اجرای برنامه‌های غربالگری از سال ۱۳۸۳ در روستاها و ۱۳۸۹ در شهرها، باعث افزایش شناسایی بیماران جدید که از بیماری خودآگاهی نداشتند شده به‌نحوی‌که میزان آگاهی از بیماری دیابت از ۵۰ درصد به ۷۴ درصد افزایش‌یافته است.

در خصوص برنامه کنترل اچ آی وی جهت رسیدن به اهداف برنامه جهانی کنترل اچ آی وی تا سال ۲۰۲۰ که کشف بيش از ۹۰ درصد مبتلايان به عفونت شناسایی‌شده باشند، در راستای سیاست‌های کشوری اقدامات لازم با هدایت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در حال انجام است.

علاوه بر موارد یاد شده دانشگاه انجام برنامه پایلوت پیشگیری از خودکشی، پیمایش ملی سلامت روان، اجرای برنامه بین المللی تقویت بنیان خانواده، اجرای برنامه سلامت اجتماعی محله محور، اجرای نظام مراقبت شامل ایمن‌سازی و بیماریابی در خصوص بیماری‌های سل، اچ آی وی، قابل‌پیشگیری با واکسن، بیماری‌های زئونوز، مالاریا ،بیماری‌های حاد تنفسی، بیماری‌های منتقله با آب و غذا و ... با شاخص مورد انتظار در کشور را اجرا کرده است.

 


٢١:٠٨ - شنبه ٢٠ بهمن ١٣٩٧    /    عدد : ٧٤٠٩٥    /    تعداد نمایش : ١٣٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - تقاطع خیابان حافظ و خیابان جمهوری اسلامی- طبقه پنجم-معاونت امور بهداشتی

تلفن : 66729531 - 021
پست الکترونیک : doh.feedback@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.