جمعه ٢٤ آبان ١٣٩٨ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 464933
صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دستاوردهای انقلاب اسلامی در ایمن سازی

شاید بتوان واکسیناسیون را یکی از قدیمی‌ترین مداخلات بهداشتی برای کنترل بیماری‌ها در ایران خواند؛ موضوعی است که تا پیش از سال‌های اول دهه ۶۰ ساختاری مناسب و هدفمند نداشت و با شکل‌گیری شبکه بهداشتی کشور و گسترش آن، کاهش چشمگیر مرگ‌ومیر ناشی از دست‌کم شش بیماری را رقم زد و آن‌ها را به مرحله حذف رساند.

دکتر باطبی رئیس پیشگیری و کنترل بیماری‌های واگیر معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی برنامه گسترش ایمن‌سازی در سال ۱۳۶۳ باهدف ایجاد مصونیت فعال در گروه سنی زیر یک سال در برابر بیماری‌های دیفتری، کزاز، سیاه‌سرفه، سرخک، فلج اطفال و سل آغاز شد.

وی گفت: در سال ۱۳۷۲ برنامه ایمن‌سازی هپاتیت ب به برنامه واکسیناسیون کشور اضافه شد، همچنین از سال ۱۳۸۳ نیز به‌منظور پیشگیری از بروز بیماری‌های سرخک، سرخجه و اوریون، واکسنMMR جایگزین واکسن سرخک شد.

وی افزود: در سال ۱۳۹۳ واکسن هموفیلوس آنفلوانزای تیپ ب در قالب واکسن پنتاوالان در برنامه ایمن‌سازی اضافه شد که این واکسن علاوه بر هموفیلوس آنفلوانزای ب شامل هپاتیت ب، سیاه‌سرفه، دیفتری و کزاز است. 

دکتر باطبی با اشاره به این مطلب که اجرای برنامه ایمن‌سازی پس از انقلاب اسلامی منجر به کاهش چشمگیری مرگ‌ومیر کودکان شده است، اظهار داشت: بر اساس آمارهای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، میزان مرگ‌ومیر کودکان زیر ۵ سال از ۱۵۴ در هزار تولد زنده در سال ۱۳۵۷ به حدود ۱۶ در هزار تولد زنده در سال ۱۳۹۵ کاهش‌یافته است.

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی، در خصوص حذف کامل بیماری فلج اطفال در کشور گفت: با اجرای برنامه واکسیناسیون کشوری و انجام عملیات ایمن‌سازی تکمیلی، طی ۱۸ سال گذشته هیچ موردی از بیماری فلج اطفال در کشور شناسایی نشده است، این در حالی است که در سال های قبل از انقلاب سالانه بیش از ۱۰۰۰ مورد فلج در کشور رخ می‌داد.

 

دکتر باطبی درباره انجام عملیات ایمن‌سازی تکمیلی فلج اطفال توضیح داد: هرساله از سال ۱۳۷۸ تاکنون طرح تکمیلی فلج اطفال در دو مرحله به فاصله یک ماه باهدف تحت پوشش قرار دادن همه کودکان زیر ۵ سال مناطق پرخطر انجام می‌شود. 

وی افزود: البته این طرح در فاصله سالهای ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۸ برای تمامی کودکان زیر ۵ سال در سراسر کشور انجام‌شده است.

دکتر باطبی ادامه داد: از سال ۱۳۹۵ به‌منظور ایجاد حداکثر ایمنی در کودکان علیه ویروس‌های مولد فلج اطفال یک نوبت واکسن تزریقی فلج اطفال در سن ۴ ماهگی به برنامه جاری واکسیناسیون کشور اضافه شد.

رئیس گروه بیماری‌های واگیر، در مورد اقدامات انجام‌شده در راستای حذف سرخک در ایران و جهان اظهار داشت: در سال های قبل از اجرای واکسیناسیون بروز بیماری سرخک هرساله بین ۱۵۰ تا ۵۰۰ هزار مورد در کشور گزارش می‌شد و پس از گسترش برنامه ایمن‌سازی این عدد به میزان قابل‌توجهی کاهش یافت.

دکتر باطبی در ادامه با اشاره به انجام بزرگ‌ترین عملیات ایمن‌سازی تکمیلی بیماری سرخک و سرخجه در سال ۱۳۸۳، گفت:جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به هدف حذف این دو بیماری، با اجرای بزرگ‌ترین عملیات ایمن‌سازی تکمیلی ۳۳ میلیون نفر در گروه سنی زیر ۲۵ سال را در مدت ۳ هفته علیه سرخک و سرخجه واکسینه کرد.

وی بابیان این نکته که هدف‌گذاری برای حذف سرخک در منطقه مدیترانه شرقی تا سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی‌شده است، اظهار داشت: تلاش‌ها برای حذف بیماری سرخک ادامه دارد به‌طوری‌که جمهوری اسلامی ایران جزو نخستین کشورهای منطقه مدیترانه شرقی است که سند حذف سرخک و سرخجه را تهیه و برای بررسی و تأیید به سازمان جهانی بهداشت ارسال کرده است.

در پایان دکتر باطبی با تقدیر از زحمات تمامی کارکنان بهداشتی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: بی‌شک کسب موفقیت در کنترل و مبارزه با بیماری‌های واگیر و کاهش چشمگیر مرگ‌ومیر مرهون تلاش‌های خستگی‌ناپذیر کارکنان بهداشتی اعم از بهورزان، مراقبان سلامت و... از دورترین نقاط روستایی تا سطوح ستادی نظام سلامت کشور است.

 

در ادامه دکتر بیات مسئول برنامه سل و جذام دانشگاه نیز درباره کنترل بیماری سل و جذام اظهار داشت: در کشور میزان بروز گزارش‌شده سل از ۱۴۰ درصدهزارنفر به ۱۱ در ۱۰۰هزار نفر در یک دوره پنجاه‌ساله کاهش‌یافته است که این مهم با دسترسی همگانی به خدمات تشخیصی و درمانی و تداوم درمان سرپایی رایگان و  نیز راه‌اندازی شبکه آزمایشگاهی رایگان سل در نظام بهداشتی کشور ایجادشده است.

وی اهم اقدامات انجام‌شده در زمینهٔ کنترل سل در کشور در طول سی‌ساله اخیر می‌توان به شروع استفاده از درمان کوتاه‌مدت (ارسال۱۳۶۲)، ادغام واكسيناسيون ب ث ژ در برنامه ایمن‌سازی کشوری (در سال ۱۳۶۳)، ادغام برنامه كنترل سل در نظام شبكه (در سال ۱۳۶۹)، اجراي راهکار داتس (در سال ۱۳۷۴) اشاره کرد.

دکتر بیات در ادامه در خصوص بیماری جذام اذعان کرد: سال هاست شيوع جذام بسيار کاهش‌یافته است و كشور جمهوري اسلامي ايران وارد مرحله حذف (شيوع كمتر از يك مورد به ازاي هر ده هزار نفر جمعيت كه Elimination ناميده می‌شود) شده است به‌طوری‌که در سال ۱۳۷۱ با ميزان شيوع ۰/۴ در ۱۰ هزار نفر جمعيت وارد مرحله حذف بيماري در سطح كشوري و به ترتيب در سال های ۱۳۷۵ و ۱۳۷۶ وارد مرحله حذف در سطح استاني و شهرستاني شده است.


١٧:٢١ - پنج شنبه ١٨ بهمن ١٣٩٧    /    عدد : ٧٤٠٨٣    /    تعداد نمایش : ١٣٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - تقاطع خیابان حافظ و خیابان جمهوری اسلامی- طبقه پنجم-معاونت امور بهداشتی

تلفن : 66729531 - 021
پست الکترونیک : doh.feedback@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.