چهارشنبه ٠١ خرداد ١٣٩٨ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 435288
صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کمیته پدافند غیر عامل و بیماری منتقله از پشه آئدس تشکیل شد

کمیته پدافند غیر عامل و تهدیدات بیولوژیک ناشی از بیماری منتقله از پشه آئدس تشکیل شد.

در ابتدای این جلسه فرنوش کارشناس بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی با بیان اینکه، ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی و هم مرز بودن با کشور های پاکستان،ترکیه و افغانستان می تواند مورد تهدیدات بیماریهای مختلف باشد، بیماری آئدس را یکی از این تهدیدات با توجه به شیوع و گستردگی این بیماری در پاکستان دانست.

وی در ادامه، وجود لاستیک های فرسوده پراکنده شده، تالاب‌های کوچک، زباله‌ها و پسماندهایی که در فضای باز با رطوبت و آب در ارتباطند و ورود گیاه لاکی بامبو از کشورهای آلوده را عوامل خطرناکی در تولید مثل این پشه ناقل مهاجم و انتقال بیماری، عنوان نمود.

کارشناس بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی با تاکید بر این نکته که تاکنون هیچ موردی از وجود این پشه در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی مشاهده نشده است، اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع باید مراقبت های ویژه بهداشتی برای مبارزه با شیوع این بیماری مد نظر قرار گیرد.

در این جلسه، دکتر باطبی رئیس گروه بیماریهای واگیر با اشاره به مشاهده مواردی از بیماری زیکا، تب دنگی و چیگون گونیا در کشورهای آسیای شرقی از جمله مالزی، تایلند و عربستان صعودی و... تاکید نمود: مسافرانی که به این کشورها سفر می کنند و یا مردمی که در ارتباط با مسافران و توریست ها هستند، باید مراقب سلامتی خود نسبت به این بیماریها باشند.

سپس جبلی نماینده حراست معاونت بهداشتی توجه به حساسیت موضوع را مهم عنوان و تاکید کرد: در صورتی که جو روانی در این خصوص ایجاد نشود و در عین حال حساسیت موضوع برای مردم بازگو گردد، می توان گامی در جهت ارتقای آمادگی عمومی برداشت.

در ادامه مهندس تاجیک رئیس گروه سلامت محیط، استفاده از سایت معاونت بهداشتی و دانشگاه را، راهی برای آموزش عمومی و راهکار مناسبی در فاز آمادگی دانست.

در پایان مهندس محمدی کارشناس مسئول مدیریت خطر بلایا در خصوص اهمیت پیشگیری از بیوتروریسم توضیحاتی بیان نمود.

 

 


٠٩:٤٩ - شنبه ١٣ بهمن ١٣٩٧    /    عدد : ٧٣٧٨٤    /    تعداد نمایش : ١٧٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - تقاطع خیابان حافظ و خیابان جمهوری اسلامی- طبقه پنجم-معاونت امور بهداشتی

تلفن : 66729531 - 021
پست الکترونیک : doh.feedback@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.