يکشنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٧ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 421956
صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت روز جهانی سلامت روان

سلامت روان جوانان و نوجوانان، جهان در حال تغییر

به مناسبت روز جهانی سلامت روان/سلامت روان جوانان و نوجوانان، جهان در حال تغییر

هر سال 18 مهر مصادف با 10 اکتبر از سوی سازمان فدراسیون جهانی سلامت روان، به عنوان روز جهانی سلامت روان نامگذاری شده است. شعار سال 2018 تحت عنوان " سلامت روان جوانان و نوجوانان، جهان در حال تغییر " عنوان گردیده است.

مهندس محمدرضا غفارزاده رزاقی رییس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان این مطلب، اظهار داشت: جوانی و نوجوانی مرحله انتقال از کودکی به بزرگسالی است. یکی از دوره های طولانی و مهم زندگی بوده که تغییراتش بسیار سریع اتفاق افتاده و با تغییرات اساسی زیست شناختی، روانشناختی و اجتماعی نمایان می گردد.

وی افزود: توجه به سلامت روان جوانان و نوجوانان از این بعد دارای اهمیت می باشد که این گروه پدران و مادران فردا و آینده کشور بوده و توجه ویژه یه سلامت روان آن ها نه تنها برای خودشان بلکه برای خانواده آنها، جامعه و نسل آینده سودمند می باشد.

مهندس غفارزاده با اشاره به این نکته که نوجوانی زمان اکتساب باروری، اکتساب خصوصیات عاطفی هیجانی بزرگسالی، زمان کسب هویت فردی و اجتماعی و ... می‌باشد، گفت: در این دوره بلوغ فیزیکی، روانی و عاطفی در نوجوانی متحول شده و ادامه می‌یابد. بسیاری از مشکلات جسمانی، روانی، اجتماعی و رفتارهای ناسالم ریشه در زمان نوجوانی دارند. با این‌که نوجوانی در فرهنگ‌ها اغلب با جشن و شادی همراه است؛ اما نوجوانان برداشت خوبی از بلوغ و بزرگ شدن ندارند. نیمی از نوجوانان جهان در مقابل ایدز و بیماری‌های مقاربتی و حاملگی حفاظت کافی ندارند؛ در معرض روابط جنسی ناسالم، مصرف مواد، بیماری‌های مقاربتی، حاملگی زودرس، خشونت، شکست در درس و مدرسه و موارد مربوط به سلامت فردی، تغذیه، ورزش ... هستند.

رییس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت امور بهداشتی ادامه داد: با توجه به تغییرات اساسی که در سال های اخیر در سبک زندگی جوامع جهانی اتفاق افتاده است، این تغییرات نگاه های متخصصین علوم رفتاری را بر آن داشته است که توجه ویژه ای باید بر سلامت روان این گروه داشته باشیم. از جمله مواردی که در این گذار بر سلامت روان نوجوانان و جوانان تاثیر گذار می باشد عبارتند از: نقش شادی و نشاط، تاثیر فضای مجازی، خانواده، محیط های آموزشی و سبک زندگی.

وی افزود: با برنامه ریزی در جهت ترویج شادی و نشاط و سبک زندگی سالم، مدیریت والدین بر فعالیتهای کاربری نوجوانان و جوانان در فضاهای مجازی، آموزش و توانمند سازی روانشناختی خانواده ها، مدیریت رفتار و آموزش کارکنان در محیط های آموزشی و ترویج معنویت در جامعه و اختصاصا برای این گروه، میتوان فرایند سلامت روان را در جوانان و نوجوانان تسریع بخشید.

در ادامه مهندس غفارزاده به فعالیت هایی که در این زمینه توسط متخصصین علوم رفتاری توصیه می‌گردد، اشاره نمود و گفت: آموزش خودمراقبتی در جوانان و نوجوانان در جهت تامین سلامت روان بوده که همراه با آموزش معنویت و بالا بردن تاب آوری در این گروه می تواند توانمند سازی در حوزه های روانشناختی را بوجود بیاورد. گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه، برای ارتقا سطح سلامت روان نوجوانان و جوانان و پیشگیری از اعتیاد این گروه سنی، برنامه هایی نظیر فرزند پروری ویژه والدین کودکان 2 تا 12 سال و برنامه نوجوان سالم من، ویژه والدین دارای نوجوان 12 تا 17 سال را در دستور کار خود قرار داده است و از ابتدای سال تاکنون بیش از 8400 نفر در این برنامه آموزش های لازم را فرا گرفته اند.

وی در پایان در خصوص برنامه های این هفته، اذعان کرد: با توجه به شعار سال 2018 گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت امور بهداشتی دانشگاه برنامه ریزی هایی در خصوص اجرای برنامه های آموزشی، بازآموزی برای گروه هدف برنامه داشته است. در اجرای این برنامه ها از توان های دستگاه های شهرستانی در اجرای برنامه ها ی هفته سلامت روان نیز بکارگیری خواهد گردید. اجرای برنامه های آموزشی، سمینارهای تخصصی با حضور متخصصین علوم رفتاری، کارگاه های آموزشی جهت توانمندسازی گروه های هدف، برگزاری نمایشگاه و مسابقات، مصاحبه با مطبوعات و برنامه هایی در جهت اطلاع رسانی در برنامه های رادیویی و تلویزیونی را عنوان نمود.

روزهای این هفته به شرح زیر می باشد:

ر دیف

روزهای هفته

عنوان روز

1

چهارشنبه 18/07/97

نقش شادی و نشاط در سلامت روان جوانان و  نوجوانان

2

پنجشنبه 19/07/97

تأثیر فضای مجازی بر سلامت روان جوانان و نوجوانان

3

جمعه 20/07/97

خانواده و سلامت روان جوانان و نوجوانان

4

شنبه 21/07/97

تاب آوری جوانان ،نوجوانان و سلامت روان

5

یکشنبه 22/07/97

نقش محیط های آموزشی بر سلامت روان جوانان و نوجوانان

6

دوشنبه 23/07/97

تأثیر خود مراقبتی بر سلامت روان جوانان و نوجوانان

7

سه شنبه 24/07/97

سبک زندگی سالم جوانان، نوجوانان و سلامت روان

 


١٢:٤١ - سه شنبه ١٧ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٦٨٤٠٦    /    تعداد نمایش : ٦٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - تقاطع خیابان حافظ و خیابان جمهوری اسلامی- طبقه پنجم-معاونت امور بهداشتی

تلفن : 66729531 - 021
پست الکترونیک : doh.feedback@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.