يکشنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٧ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 421945
صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

انعقاد تفاهم نامه بین اداره کل سلامت شهرداری تهران و دانشگاه

سلامت شهروندان تهرانی ارتقاء می‌یابد

انعقاد تفاهم نامه بین اداره کل سلامت شهرداری تهران و دانشگاه/سلامت شهروندان تهرانی ارتقاء می‌یابد

تفاهم نامه مشترک بین اداره کل سلامت شهرداری تهران و دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی روز چهارشنبه ۱۱ مهرماه منعقد شد.

این تفاهم نامه به منظور توسعه همکاری های طرفین در راستای ارتقای سطح سلامت عموم شهروندان شهر تهران بین دکتر خدادوست معاون اجتماعی دانشگاه، دکتر شهنام عرشی معاون امور بهداشتی دانشگاه و دکتر زینب نصیری مدیر کل اداره سلامت شهرداری تهران به امضا رسید.
ارتقای سلامتی شهر و شهروندان، فرهنگ سازی، آموزش و ترویج شیوه زندگی سالم، ایجاد تعامل مثبت و اثربخش به منظور بهره مندی از ظرفیت های طرفین در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ؛
۱۴، ۱،۳،۴،۷،۸،۱۲،۱۳و برخی از نواحی منطقه ۱۵ شهرداری تهران از جمله اهداف تفاهم نامه مذکور بود.

در نشستی که در حاشیه امضای این تفاهم نامه با حضور دکتر نصیری و هیات همراه، دکتر خدادوست معاون اجتماعی دانشگاه، دکتر اسماعیلی مشاور ریاست دانشگاه در امور بانوان، مدیران مراکز و شبکه بهداشت  شمیرانات و شمال تهران و شرق تهران برگزار شد، طرفین ضمن بیان سخنانی به ارایه نظرات و پیشنهادات خود در راستای تعامل بیشتر برای بهبود و ارتقای سلامت شهروندان تهرانی پرداختند.
دکتر خدادوست در این نشست با اشاره به اهمیت حوزه سلامت و مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت اظهار داشت: حداکثر
۲۵ درصد مولفه های موثر بر سلامت درگستره وظایف و اختیارات وزارت بهداشت قرار دارد و مابقی مربوط به سایر سازمانها و نهادها می شود که باید با هم افزایی بیشتر و استفاده از ظرفیتهای موجود تخصصی، دانشی و امکانات درجهت ارتقای سلامت روانی، جسمانی، روحی، اجتماعی مردم گام برداریم.

وی با تاکید بر این که با دیدکل نگر باید به مردم و کشور نگاه کنیم افزود: همگی باور داریم که سلامت در اولویت قرار دارد و هدف ما ارتقای سلامت مردم است. بنابراین باید با تمام توان و ظرفیت خود بسیج شویم تا مشکلات را به حداقل رسانده، داشته هایمان را کنار هم بگذاریم و برای سلامت مردم تلاش کنیم.

دکتر خدادوست با اشاره به اعلام سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این که بیماریهای غیرواگیر شایعترین عامل مرگ و میر در جهان هستند وعلت آن سبک زندگی غلط است، ظرفیت غنی موجود در شهرداری ازجمله کانونها و خانه های سلامت را یادآور شد و تاکید کرد: راهکار مقابله با این بیماریها اصلاح سبک زندگی است که باید از سطح خانواده و محله شروع شود  که تعامل و همکاری دانشگاه و شهرداری در این خصوص بسیار تاثیرگذار است.

دکتر خدادوست در خاتمه سخنان خود خاطرنشان کرد کمیته مشترکی از سه اداره کل سلامت شهرداری، معاونت امور بهداشتی دانشگاه و معاونت امور اجتماعی دانشگاه تشکیل خواهد شد تا پیگیریهای لازم درخصوص عملیاتی و اجرایی شدن این تفاهم نامه را انجام دهند.
در ادامه نشست دکتر زینب نصیری مدیر کل اداره سلامت شهرداری تهران به بیان دغدغه ها، راهکارها و مصادیق همکاری دو سازمان در حوزه سلامت پرداخت و اظهار امیدواری کرد این تفاهم نامه در قالب کارهای مشترک دو سازمان در روزهای آتی عملیاتی شده و شاهد تحقق آن در راستای ارتقای سلامت مردم جامعه باشیم.

وی در ادامه سخنان خود به تبیین برخی از دغدغه های خود از جمله موازی کاری، پراکنده کاری، اتلاف انرژی و نیروی انسانی،  کمبود هم افزایی، ضریب تاثیر پایین برنامه در خصوص سلامت شهروندان پرداخت.

دکتر نصیری با اشاره به ضرورت حساس سازی مردم در حوزه سلامت، همراهی سایر سازمانهای دولتی و غیردولتی را در این زمینه لازم برشمرد و فعالیت بیشتر و پررنگتر در حوزه پیشگیری از بروز بیماریها را مورد تاکید قرار داد.

هم افزایی بین داشگاه و شهرداری و شرکای اجتماعی هر دو سازمان، تدوین برنامه هایی با چشم انداز مشترک، توجه به سطح فعالیتها و برنامه ها و حوزه فعالیتی دو سازمان برای پرهیز از موازی کاری، شناسایی و اطلاع رسانی در سطح محله و اماکن شهری توسط شهرداری، کمک به ارایه خدمات بهداشتی و درمانی  از دیگر نکات مورد اشاره توسط دکتر نصیری بود.

دکتر نصیری با اشاره به برگزاری با شکوه مناسبتهای بهداشتی در مهرماه خاطرنشان کرد: با مشارکت یکدیگر می توان کارهای جدی انجام داده و از ظرفیت و تخصص یکدیگر در این راستا برای ارتقای سطح آگاهی و سلامت جامعه بهره بگیریم.

وی در خاتمه گفت: دغدغه همه افراد حاضر در این نشست سلامت مردم است و موضوعات مرتبط به سلامت را با تمام وجود حس می کنیم. پیشگیری نیز دغدغه دیگر ماست که انشاءا... بتوانیم با همکاری و تعامل اتفاقات خوبی را در حوزه سلامت رقم زده و شاهد رخدادهای خوب و موثر در راستای سلامت مردم در سطح شهر باشیم.

دکتر اسماعیلی مشاور ریاست دانشگاه در امور بانوان نیز در این نشست با اشاره به اهمیت نقش بانوان در خانواده و جامعه خواستار همکاری بیشتر شهرداری در راستای فرهنگ سازی در حوزه سلامت به ویژه سلامت بانوان و همکاری در برگزاری پررنگ تر هفته ملی سلامت بانوان شد.
گفتنی است حاضران در جمع نیز ضمن بیان سخنانی به ارایه نظرات و پیشنهادات خود برای توسعه  بیشتر همکاریهای دو سازمان پرداختند و در خاتمه تفاهم نامه مذکور توسط دکتر خدادوست معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، نماینده معاونت امور بهداشتی دانشگاه و دکتر نصیری مدیر کل اداره سلامت شهرداری تهران به امضا رسید .

 

 

 


١٢:٤٦ - دوشنبه ١٦ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٦٨٣٣٦    /    تعداد نمایش : ١٣٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - تقاطع خیابان حافظ و خیابان جمهوری اسلامی- طبقه پنجم-معاونت امور بهداشتی

تلفن : 66729531 - 021
پست الکترونیک : doh.feedback@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.