دوشنبه ١٦ تير ١٣٩٩ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 499377
صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

٨٠درصد دانش‌آموزان ابتدایی حداقل دوباردر سال تحت پوشش "طرح وارنیش فلوراید تراپی " قرار گرفته‌اند

رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه  هدف از اجرای " طرح وارنیش فلوراید تراپی" را کاهش تعداد دندان‌های پوسیده دانش‌آموزان زیر ۱۴ سال ازشاخص۲,۹ به شاخص عدد یک عنوان کرد و گفت: در مجموع می‌توان گفت ۸۰درصد دانش‌آموزان ابتدایی حداقل دوباردرطی سال تحت پوشش "طرح وارنیش فلوراید تراپی " قرار گرفته‌اند.

دکتر رحمانعلی طاهری رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه با اشاره به این که " وارنیش فلوراید تراپی " عبارت است از رساندن موضعی فلوراید به دندان‌ها برای محافظت از آن‌ها، اظهار کرد: سالیان درازی است که در علم دندان‌پزشکی تاثیر فلوراید به‌عنوان یک ماده پیشگیری‌کننده از پوسیدگی دندان به اثبات رسیده است.

 وی افزود: شاید بزرگ‌ترین کمک به بهبود سلامت دندانی کودکان درسرتاسر دنیا، کشف و کاربرد فلوراید به‌عنوان یک اقدام پیشگیری از پوسیدگی باشد.

 دکتر طاهری با اشاره به تاثیرات استفاده موضعی فلوراید روی دندان‌ها، گفت: فلوراید مانع از دست رفتن مواد معدنی سطح دندان می‌شود و اگر شروع پوسیدگی در نقاطی از مینای دندان وجود داشته باشد، درمان با فلوراید می تواندباعث تقویت دندانها شده وازتخریب مینای دندان پیشگیری کند.

 رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه با بیان این که برنامه کشوری طرح تحول سلامت دهان و دندان مدارس ابتدایی، طی موافقتنامه‌ای بین وزرای آموزش و پرورش و بهداشت اجرایی شده است، تاکید کرد: فعالیت‌های چشمگیری بعد از اجرایی شدن این طرح درحوزه پیشگیری و آموزش حفظ سلامت دهان ودندان برای دانش‌آموزان در مدارس مختلف انجام شد به شکلی که در مجموع می‌توان گفت ۸۰درصد دانش‌آموزان ابتدایی  حداقل دو بار درسال تحت پوشش "طرح وارنیش فلوراید تراپی " قرار گرفته‌اند.

 وی با بیان اینکه برنامه سلامت دهان و دندان دانش‌آموزی درراستای طرح تحول سلامت دهان ودندان در سه بخش آموزش، پیشگیری و درمان، از ابتدای سال ۹۴آغاز شده است، گفت: این طرح، تقریبا ۶۱۳۴۶ مدرسه از مدارس مقطع ابتدایی شهری و روستایی کشور را با جمعیتی حدود هفت میلیون دانش‌آموز تحت پوشش خود قرار داده است.

 رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه در ادامه از اجرای دومرحله ای، "طرح وارنیش فلوراید تراپی " در مدارس  تا پایان سال جاری خبر داد.

وی با بیان این که رضایت نامه والدین برای اجرای طرح وارنیش فلورایدتراپی الزامی است، اظهار کرد: مراقبین سلامت بدون رضایت نامه و اجازه والدین به هیچ عنوان اجازه ندارند برای دانش آموز وارنیش فلورایدتراپی را انجام دهند.

 دکتر طاهری یادآور شد: بر اساس این طرح مراقبان سلامت پایگاه‌های سلامت وخانه های بهداشت تحت پوشش مراکز خدمات جامع سلامت به مدارس مراجعه می‌کنند و وارنیش را به صورت رایگان برای تمام دانش‌آموزانی که رضایت‌نامه از والدین داشته باشند، انجام می‌دهند.

 دکتر طاهری با اشاره به این که براساس آخرین یافته ها تاثیرگذاری این ماده از ۳۵ تا ۷۰ درصد برای پیشگیری از پوسیدگی دندان به اثبات رسیده است، خاطرنشان کرد: طبق آخرین یافته های بالینی ثابت شده، اجرای متوالی این طرح ، در دو نوبت در سال و به طور متوسط هر شش ماه یک بار برای دانش‌آموزان موثر است.

 رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه توصیه کرد: برای افرادی که ریسک بالایی در برابر پوسیدگی دارند نیز باید هر سه ماه یکبار فلورایدتراپی انجام شود.

 وی گفت: درتمام سنین می توان از اثرات پیشگیرانه وارنیش فلوراید تراپی در راستای پیشگیری از پوسیدگی بهره برد ولی بهترین زمان برای انجام و استفاده از این ماده، سنین  زیر ۱۴ سال و تا زمانی که رشد دندان ها تکمیل نشده است.

 دکتر طاهری با اشاره به مراقبت‌های پیش از وارنیش فلوراید تراپی گفت: برای این که زمان بیشتری وارنیش روی دندان‌ها باقی بماند، فرد پس از وارنیش فلوراید ۱ ساعت نباید غذا بخورد،‌ بنابراین لازم است پیش از اجرای طرح تغذیه مناسبی داشته باشد تا این امر محقق شود.

وی خاطرنشان کرد:‌ دانش‌آموزان بایدقبل ازوارنیش فلوراید تراپی مسواک بزنند و مسواک و خمیردندان همراه داشته باشند و توصیه می‌شود تا ۲۴ ساعت پس از وارنیش از مسواک و نخ دندان استفاده نکنند تا ماده وارنیش روی دندان باقی بماند.

 رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه یادآور شد:‌ دانش‌آموزانی که مشکل پوسیدگی دندان داشته باشند، پس از وارنیش از سوی مراقبان سلامت وبهورزان به مراکز مشخص شده ارجاع داده می‌شوند و با استفاده ازتعرفه گروه هدف از خدمات دندانپزشکی دانشگاه  بهره‌مند می‌شوند.

 دکتر طاهری ضمن انتقاد از اظهارنظرهای بی اساس  مخالفان اجرای" طرح رایگان وارنیش فلوراید تراپی" در مدارس گفت: این باور که موادی که در این طرح استفاده می شود به دلیل رایگان بودن موادی ارزان و بی کیفیت است، باوری غلط و بی پایه و اساس است.

 رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه اعلام کرد: دانشگاههای علوم پزشکی بهترین مواد را با بالاترین کیفیت برای این طرح تامین می کنند.

وی توضیح داد: ماده ای که دانشگاه برای دانش آموزان انتخاب کرده است از بالاترین کیفیت و کمترین حالت تهوع برای کودکان و دانش آموزان انتخاب شده است.

 دکتر طاهری با بیان اینکه بر اساس تحقیقات هر کودک ۱۲ ساله ایرانی به طور متوسط  بین سه الی پنج دندان پوسیده دارد، گفت: به همین دلیل روش‌های پیشگیری ساده و کم‌هزینه را استفاده می‌کنیم تا دندان‌های آنها در دوره کودکی و بزرگسالی سالم بماند.

 رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه  از کاهش قابل توجه عدد شاخص های DMFT   سلامت دهان و دندان دانش آموزان درسطح کشور از ۲,۹ به ۱.۸۳ خبر داد و گفت: این عدد نشان از این دارد که این ماده تاثیر مثبت خود را به جای گذاشته است.

وی تصریح کرد: سیستم دندانی تمایل به حرکت رو به جلو دارد و اگر دندان‌های شیری به دلیل عفونت یا درد از حفره دهانی خارج شود، فضایی که به رویش دندان‌های دایمی اختصاص دارد، با حرکت دندان‌های مجاور تنگ می شود و سبب کجی و نامنظمی دندان ها می شود.وزمینه پوسیدگی درکودکان رافراهم می کند.

دکتر طاهری اهمیت دندان‌های شیری و ترمیم آن را برای پیشگیری از مشکلات دندان‌های دایمی و حفظ زیبایی ضروری دانست.


١٥:٠٣ - يکشنبه ١٢ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤٧٣٦    /    تعداد نمایش : ١٤٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - تقاطع خیابان حافظ و خیابان جمهوری اسلامی- طبقه پنجم-معاونت امور بهداشتی

تلفن : 66729531 - 021
پست الکترونیک : doh.feedback@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.