سه شنبه ٠١ خرداد ١٣٩٧ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 352706
صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

افتخار ارائه خدمت در دورترین نقاط تحت پوشش دانشگاه/خدمات خانه بهداشت لار به عشایر

افتخار ارائه خدمت در دورترین نقاط تحت پوشش دانشگاه/خدمات خانه بهداشت لار به عشایر

دکتر شاهزاده فاضلی مدیر گروه گسترش شبکه‌های معاونت امور بهداشتی با اشاره بر اهمیت استقرار سامانه خدمات جامع و همگانی سلامت در کلیه روستاها، مناطق عشایر و شهرهای زیر 20 هزار نفر اظهار داشت: به منظور بهره‌مندی و برخورداری مردم از خدمات پایه سلامت و کاهش پرداخت هزینه‌های سلامت از جیب مردم این برنامه در روستاها، مناطق عشایر و شهرهای زیر 20هزار نفر در مناطق تحت پوشش دانشگاه با جمعیت ساکن ایرانی و غیرایرانی اجرا می شود.

وی به خدمات سلامت و درمانی مانند ویزیت پزشک، مامایی، بهداشت خانواده، مبارزه با بیماریها، دارویی، دهان و دندان، پاراکلینیک از قبیل خدمات آزمایشگاهی و تصویربرداری، در مراکز مجری برنامه و موسسات دولتی و غیردولتی اشاره نمود و افزود: افراد تحت پوشش برنامه پزشک خانواده و بیمه روستایی با پرداخت هزینه ناچیزی بر اساس تعرفه مصوب دولتی دستورالعمل نسخه 17 از خدمات درمانی بهرمند می شوند.

دکتر فاضلی افزود: در محدوده دانشگاه شهید بهشتی شبکه های بهداشت و درمان شمیرانات، فیروزکوه، پاکدشت و دماوند دارای مناطق عشایر می‌باشند و توسط بهورز خانه بهداشت و حضور تیم سلامت به صورت هفته ای یکبار کلیه خدمات مذکور به آنان ارائه می گردد.

مدیر گروه گسترش شبکه‌های معاونت امور بهداشتی با اشاره به مشکلات دسترسی و ارائه خدمت به ساکنین عشایر منطقه دشت لار گفت: در منطقه دشت لار به علت دوری راه، صعب العبور بودن جاده و عدم دسترسی به منطقه، جهت ارائه خدمت به ساکنین عشایر به صورت فصلی خانه بهداشت فعال و بر خلاف خانه‌های بهداشت دیگر دارای منطقه عشایر تحت پوشش دانشگاه، تیم پزشکی به صورت بیتوته به مدت سه ماه در محل مستقر می‌گردد.

دشت لار در کوهپایه قله دماوند واقع شده که در تقسیمات کشوری بخش شمالی و شمال شرقی آن در استان مازندران و بخش جنوبی و جنوب غربی آن در لواسانات شهرستان شمیرانات استان تهران می باشد.

دشت لار از شمال به کوههای شهرستان نور مازندران، از شرق و شمال شرق به کوه دماوند، از جنوب شرق به  کلان که  نزدیکترین مرکز به دشت لار با 5 خانه بهداشت و 10 روستای اقماری با جمعیت 3863 نفر و 1197 خانوار می باشد، و  شهرستان دماوند و پلور مازندران، از جنوب به افجه و امامه و لواسان بزرگ و از غرب به خاتون بارگاه و گرمابدر گسترش یافته ‌است.

عنوان دشت لار در سال 1354 به عنوان پارک ملی لار تبدیل شد. وسعت لار در حدود ۷۳۵۰۰ هکتار است. از سال 1361 طبق مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده اداره می‌شود و از سال 1370 بعضی از مناطق آن برای شکار و تیراندازی ممنوع اعلام شد. مختصات منطقه حفاظت شده لار 54/35عرض شمالی و 33/51 طول شرقی است.

همه ساله عشایر هداوند که ساکن ورامین و عشایر کلهر که ساکن مسگر آباد هستند به این مکان کوچ می نمایند. یکصد خانواده عشایر ورامین با بیش از 40 هزار رأس دام سبک به سمت مناطق ییلاقی کوچ خود را آغاز کرده اند و از  15 خرداد ماه اجازه ورود به مراتع را پیدا می کنند. تمامی این عشایر  مجوز چرای مراتع داشته و می توانند از مراتع استانهای پذیرنده استفاده کنند.

 خانواده ی عشایر شهرستان ورامین به علت وجود چرا گاه ها و رودخانه های فراوان این منطقه که چشمه دوبرار یکی از آنهاست، برای چرای دام و استفاده از مراتع به سمت مناطق ییلاقی دشت لار عزیمت کرده و تابستان را در این مراتع سپری می کنند.

خدمات ارائه شده در دشت لار از سوی شبکه بهداشت و درمان شمیرانات

مطابق هماهنگي هاي به عمل آمده با امور عشاير فرمانداري منطقه شميرانات از سال 1388 فضاي فيزيكي مورد نياز (بصورت كانكس) تحت عنوان خانه بهداشت دشت لار جهت استقرار تيم بهداشتي درماني تامين شده است و هر ساله از 15 خرداد تا  15 شهريور ماه يعني زمان كوچ عشاير استان تهران به منطقه دشت لار، تيم اعزامي بصورت بيتوته و طبق برنامه گردشي در منطقه حاضر مي باشند و خدمات بهداشتي درماني را به جمعيت عشاير (حدود 3000 نفر) ارائه مي نمايند.

 اقدامات انجام یافته :

1.                 انجام هماهنگی های لازم  با مسئول امور عشایری جهت استقرار تیم سلامت در دشت لار

2.                 ایجاد پست برای تشکیلات جدید شبکه بهداشت شمیرانات به منظور بر پایی خانه بهداشت عشایری دشت لار

3.                 استقرار و تجهیز وسایل مورد نیاز در خانه بهداشت لار

4.                 استقرار پزشک عمومی و مراقب سلامت  و آمبولانس

5.                 انجام هماهنگی های لازم با اورژانس کلان جهت پذیرش بیماران اورژانسی

6.                 هماهنگی با بیمارستانهای شهدا، امام حسین (ع) و اختر در خصوص پذیرش بیماران اعزامی

7.                 ارائه  خدمات پزشکی از قبیل ویزیت بیماران، تحویل دارو و تزریقات و پانسمان.

8.                 ارائه خدمات  بهداشت خانواده، مبارزه با بیماریها (ازجمله بیماریهای واگیر و غیر واگیر مثل: تب مالت، حیوان گزیدگی، التور، دیابت، فشار خون، کیست هیداتیک و ... )،  مراقبت مادر باردار، مراقبت کودک و ارائه دارو در صورت نیاز

9.                 ارائه آموزش های گروهی و چهره به چهره با توجه به نیاز مراجعين در مورد مسائل بهداشتي (بهداشت فردي – آب آشاميدني – تغذيه صحيح – ديابت و فشارخون و ...)

10.             ثبت مراجعین تیم سلامت دشت لار در سامانه سیب

بازدید استاندار و رئیس شورای عشایر تهران  به همراه سایر مسئولین مربوطه از منطقه دشت لار در تاریخ 16/4/96
افتخار ارائه خدمت در دورترین نقاط تحت پوشش دانشگاه/خدمات خانه بهداشت لار به عشایر
افتخار ارائه خدمت در دورترین نقاط تحت پوشش دانشگاه/خدمات خانه بهداشت لار به عشایر


١٥:١٢ - دوشنبه ٢٦ تير ١٣٩٦    /    عدد : ٤٨٩٥٢    /    تعداد نمایش : ٢٢٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - تقاطع خیابان حافظ و خیابان جمهوری اسلامی- طبقه پنجم-معاونت امور بهداشتی

تلفن : 66729531 - 021
پست الکترونیک : doh.feedback@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.